چک تخلیه چیست؟

عقد خیاری چیست ؟
اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۸
نحوه مطالبه چک تخلیه چیست ؟
اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۸

امروزه کمتر شخصی را می توان پیدا کرد که برای یک بار هم که شده قرارداد اجاره ( چه به عنوان مالک یا چه به عنوان مستاجر ) را امضا نکرده باشد ؛ ولی قرارداد اجاره که در نظر خیلی افراد یک قرارداد ساده است ، در واقع می تواند پر از ریزه کاری ها و مسائل حقوقی ظریف باشد که شما از آن بی اطلاع هستید . یکی از چالش های اصلی در قراردادهای اجاره این است که همواره مالک این دغدغه را دارد که آیا مستاجر به موقع منزل را تخلیه می کند یا خیر و دغدغه دیگر این است که آیا اجاره بهای ساختمان به موقع پرداخت می شود یا این که مستاجر در این رابطه بد قولی خواهد کرد .

چک تخلیه چیست؟

امروزه کمتر شخصی را می توان پیدا کرد که برای یک بار هم که شده قرارداد اجاره ( چه به عنوان مالک یا چه به عنوان مستاجر ) را امضا نکرده باشد ؛ ولی قرارداد اجاره که در نظر خیلی افراد یک قرارداد ساده است ، در واقع می تواند پر از ریزه کاری ها و مسائل حقوقی ظریف باشد که شما از آن بی اطلاع هستید .
یکی از چالش های اصلی در قراردادهای اجاره این است که همواره مالک این دغدغه را دارد که آیا مستاجر به موقع منزل را تخلیه می کند یا خیر و دغدغه دیگر این است که آیا اجاره بهای ساختمان به موقع پرداخت می شود یا این که مستاجر در این رابطه بد قولی خواهد کرد .
به همین علت عرف بر این است که مالکین به هنگام عقد قرارداد اجاره ، چکی را از مستاجر دریافت می کنند که به آن « چک تخلیه » گفته می شود . دریافت این چک به خصوص در قراردادهای اجاره املاک تجاری حتی مرسوم تر است و در این موارد به مستاجرین توصیه می شود که در صورت درخواست مالک به دادن چک تخلیه ، در وهله اول به دقت شماره سریال چک و مشخصات کامل آن را در قرارداد اجاره ذکر کنند.

نکته بعدی اینکه به هیچ وجه چک را در وجه حامل ننویسند و بهتر است در متن چک درج شود که این چک در وجه آقا / خانم ….( مالک ملک ) بابت تضمین تخلیه قرارداد اجاره به شماره …. به تاریخ …. نوشته شود . در آخر بهتر است قسمت « حواله کرد » را در چک خط بزنید .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *