مشاوره فروش

یکی از دغدغه های صاحبان ملک مخصوصا مالکان ملک های مسکونی  قیمت گذاری مناسب طی زمان مورد نظر می باشد. یکی از روش های اغلب مالکان برای قیمت گذاری خانه استفاده می کنند.

مراجعه  به بنگاه های مشاوره املاک در منطقه و پرسش در مورد قیمت مناسب می باشد. این راهکار گر چه یکی از روش های مناسب برای قیمت گذاری رهن اجاره و یا فروش می باشد با این حال نباید آنرا به عنوان تنها راه در نظر گرفت و فقط به قیمت پیشنهادی مشاور بسنده کرد.

آگهی از قیمت دقیق ملک نه تنها برای مالک بلکه برای خریدار با اجاره کننده مفید و کارآمد بوده و باعث جلوگیری از ضرر و زیان مالی ناشی از افراد سودجو که قصد دارند به مبلغ بیش از ارزش واقعی ملک از طرف معامله دریافت کنند می شود.

چند عامل مهم که در قیمت گذاری ملک تاثیر دارد و باید به آن توجه کرد به شرح ذیل می باشد:

  • شرایط ملک از نظر سند

این بخش از مهمترین فاکتورها در تعیین قیمت کارشناس ملک می باشد ،  در درجه  اول باید توجه داشت آیا اصولا ملک  دارای سند هست یا خیر چرا که در برخی از شهرهای کشور خانه های زیادی به شکل قولنامه ی معامله می شوند.

صرف نظر از اینکه آیا خرید و فروش یا اجاره ملک قولنامه ای صحیح و قانونی می باشد باید توجه داشت قیمت در توافقنامه قولنامه ای به مراتب کمتر از ملک سند دار است. در مورد املاک دارای سند نیز انواع سند در قیمت گذاری تاثیر دارد.  مانند سند شخصی ، سند اوقافی ، سند تعاونی و دیگر انواع اسناد ملک که با توجه به آن ملک را قیمت گذاری می کنند.

  • مساحت ملک و متراژ آن

معمولا خانه های بزرگ در مناطق فقیرنشین قیمت خود را پایین تر از قیمت منطقه ی می دهند.

که این مساله خود در قیمت گذاری خانه تاثیرگذار خواهد بود.

  • منطقه ای که ملک در آن واقع شده است.

۱- حسن شهرت منطقه ای که ملک در آن ساخته شده است.

حسن شهرت و  یا بنامی از برخی  مناطق شهر که در زبان عامیانه آن بالای شهر و پایین شهر گفته می شود. در قیاسگزاری خانه تاثیر دارد.

واضح است در صورت تصمیم معامله در شهر دیگر بایستی پیش از انجام معامله و تعیین قیمت نسبت به حسن شهرت منطقه تحقیقات کافی صورت گیرد.

۲- محل قرار گرفتن ملک از نظر وجود گسل های زلزله در شهرهای بزرگی همچون تهران وجود گسل های زلزله در محدوده در قیمت ملک تاثیر مهمی دارد.

۳- خاک زمینی که ملک در آن واقع خواهد شد.

هر چه درجه استحکام خاک در زمینی که ملک روی آن باشد ،  بیشتر باشد قیمت ملک بالاتر خواهد بود. که البته افراد محدودی هستند که در این تخصص لازم را داشته و می توانند درجه استحکام خاک را تشخیص دهند.

۴- قیمت ملک نسبت به مسیرهای شهری

قیمت ملک با توجه به موقعیت آن نسبت به مسیرهای عبور و مرور شهری تغییر متفاوت خواهد بود.  به طور مثال ملکی که نزدیک به ایستگاه مترو می باشد. می تواند نسبت به ملکی که از ایستگاه مترو دور می باشد قیمت بالاتری داشته باشد.

نکات مهم مرتبط با شرایط محیط داخلی ملک :
۱- تعداد کل واحدها در مشکلات مدیریت ساختمان تاثیر دارد.
تعداد مطلوب بین ۱۵ تا ۳۰ واحد است. تعداد کمتر مدیریت ساختمان را سخت و بیشتر از آن باعث شلوغی طبقات و را راهرو می شود.
تعداد واحدهای هر طبقه مهم است. مخصوصاً اگر واحدها در هر طبقه در کنار هم هستند. و درب آنها نزدیک به هم باز می شود.
بهترین حالت در مورد آپارتمان های چند واحدی در یک منطقه آپارتمان مقابل هم و یا نیم طبقه است. که البته ایده آل و دارای یک واحد در هر طبقه با راهرو مخصوص به خود می باشد.
۲- کنترل سیستم گرمایش و سرمایش از موارد مهم می باشد. که حتما از شوفاژخانه یا موتورخانه بازدید شود و دقت شود موتور خانه پنجره تهویه و اعلام حریق داشته باشد.
۳- نمای ساختمان از مهمترین مواردی می باشد که جلب توجه می کند. نماهایی که هم دوام و هم زیبایی داشته باشد. انواع مختلف سنگ مانند گرانیت و… که قابل شستشو و تمیز کردن باشد.
۴- به ورودی ساختمان توجه شود . برای رفت و آمد باید حداقل عرض استاندارد که باید حداقل ۱۱۰ سانتی متر و عرض راپله ها که حداقل ۹۵ سانتی متر باید باشد بیشتر دقت شود.
۵- یک پله استاندارد باید حداقل ۳۰ سانتی متر عرض ۱۸ سانتی متر ارتفاع داشته باشد. موارد امنیتی جهت کاهش خطر و حوادث به خصوص برای کودکان و سالمندان رعایت شده باشد. دیوارها حدالامکان از سنگ باشد.
۶- خانه های بیش از چهار طبقه بدون آسانسور مناسب نمی باشند.
چرا که رفت و آمد بیش از اندازه حتی اگر در طبقات پایین هم باشید قابل تحمل برای شما و همسایگان نمی باشد.
۷- از ضد صوت بودن و یا راههای کاهش ورود صدا به داخل ساختمان اطمینان حاصل کنید.
۸- توجه به کیفیت ضروری ترین مایع زندگی یعنی آب مصرفی و آشامیدنی منطقه داشته باشد.
۹- توجه به فشار برق کیفیت روشنایی و سیم کشی ها داشته باشد.
۱۰- توجه به کیفیت و چگونگی لولکشی آب در داخل ساختمان
۱۱- بازدید ملک یا ساختمان در چندین نوبت شبانه روز برای اطمینان از دید ، نوردهی و عوامل محیطی دیگر مهم است.